02166979039 info@arshhost.ir
انتخاب برگه

توزیع و فروش انواع لنت ترمز در ایران با بالاترین کیفیت

نشان تجاری فرورتیش در راستای اصول فضای استاندارد صنعتی تولیدی و بازرگانی در سال 1396 نزد سازمان ثبت اسناد و مالکیتهای خصوصی به ثبت رسید.

به لطف خداوند متعال و دقت و همت بالای مدیران کارکنان و متخصصین این مجموعه،برند فرورتیش همواره مورد اطمینان هموطنان عزیز بوده است،این مهم با پایبندی به دو اصل مشتری مداری و کیفیت قابل رقابت با محصولات معتبر خارجی محقق شده است.

لوازم و قطعات برند فرورتیش از نظر کیفیت در سطح بالاتری از قطعات و لوازم یدکی معتبرخارجی میباشد و همین امر برند فرورتیش را از سایر برندها متمایز می نماید.

داشتن بالاترین و برترین کیفیت را یکی از افتخارات ارزشمند برند فرورتیش میباشد.

لنت ترمز

دانستنی هایی در مورد لنت ترمز

لنت ترمز در سیستم ترمز از مهمترین قطعاتی است که می تواند نقش اساسی را ایفا کند. در حال حاضر به دلیل حساس بودن جایگاه آن در خودرو آن را با نام قطعه فوق ایمنی در استاندارد نام می برند. بر این اساس خرید و فروش این قطعه از خودرو می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

حساسیت موضوع بیشتر به این جهت است که کیفیت آن رابطه مستقیمی با جان و مال رانندگان دارد. همانگونه که همگان واقفید امنیت سفر از هر چیزی می تواند برای رانندگان و مسافران مهم تر باشد، بر همین منوال در هنگام خرید علیرغم اینکه انواع این لنت با مارک های متفاوت در بازار موجود می باشند باید ضمن توجه به قیمت مناسب باید کیفیت بهتر را انتخاب کرد.

هر خودرویی دارای یک سری قطعات مصرفی می باشد که لنت ترمز یکی از این قطعات است و باید بر اساس طول عمری که دارد از آن استفاده نمود.

با گذشت زمان و کارکرد هر چه بیشتر خودرو طول عمر وسایل مصرفی کاهش می یابد و نیاز به تعویض پیدا می کنند و توصیه می شود در اسرع وقت به دلیل پیشگیری از بوجود آمدن حوادث ناگوار باید نسبت به خرید و تعویض لنت اقدام نمود.

لنت ترمز در ایران

برای اولین بار لنت ترمز در فاصله سال های 1340 در ایران به تولید رسید. کارخانه آن در جاده ی تهران – کرج صورت بود که بیشتر در تولیدات آن برای اتوبوس ها، کامیون ها و مینی بوس های شرکت دایملر بنز که با نام خاور در ایران شناخته می شد، بود.

اما در این میان در فاصله سالهای 1363 تحولی شگرف در عرصه لنت سازی در ایران شکل گرفت و آن بومی سازی این صنعت بود که به دست برادران هنربخش صورت گرفت. این کارخانه که به تولید لنت های دیسکی می پرداخت در مازندران واقع شده است.

یکی از مهمترین دلایلی که مالکان این کارخانه را به تولید لنت دیسکی وا داشت، دوران جنگ تحمیلی و نیاز مبرم کشور به آن بود که با تلاش های صورت گرفته علیرغم تمام کاستی ها این امر محقق گردید.

لنت ترمز از چه مواردی تشکیل شده است؟

مواد گوناگونی در ساخت لنت ترمز مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد پانزده تا بیست مورد از این مواد در هر لنت موجود می باشند.

جنس این مواد با هم متفاوت است برخی از آنها از پودر هایی که از جنس کربن سخت هستند به کار می روند و برخی دیگر از جنس گرافیت که ماده نرمی است، تشکیل شده اند.

مواد تشکیل دهنده لنت ترمز ماشین را پس از آنکه به صورت پدر در آوردند، آنها را با هم کاملا مخلوط می کنند و سایر مواد افزودنی را به آن اضافه می کنند. در طرف دیگر کفشک هایی که قرار است لنت ها را به آن بچسبانند چربی زدایی کرده و کاملا تمیز می کنند. نهایتا لنت ها را پس از آنکه قالب ریزی نموده و به شکل دلخواه در آوردند به فشار پرس 88 بار به کفشک ها می چسبانند.

پس از آنکه تمام فرآیند توضیح داده شده با اتمام رسید، نوبت به استاندارد سازی لبه ی لنت ها و سایز آنها می رسد که به وسیله دستگاه های مخصوص ساب انجام می شود. در آخر کار برای حک کردن شماره سریال مخصوص کارخانه لنت ها را در کوره 300 درجه سانتی گرادی قرار می دهند.

 نشانه های رسیدن زمان تعویض لنت‌ ترمز

به اتمام رسیدن لنت ترمز به طور معمول دارای علائم خاصی می باشد. خودرو ها به تناسب سیستم های پیشرفته ای که در خود دارند، به نوعی علائم هشدار مجهز هستند که زمانی سطح مایع درون مخزن ترمز به حد مشخصی برسد راننده را از کاهش میران لنت مطلع می کند. روش های مختلفی برای آنکه بدانیم که لنت خودروی ما به اتمام رسیده است وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اولین مورد چراغ هشداری است که در مانیتور روبروی راننده در کنار کیلومتر ها قرار دارد است. هر زمان که چراغ مربوطه روشن شود به طور حتم باید سطح روغن ترمز خودرو را بررسی کرد و از میزان مانده لنت اطمینان حاصل نمود.

البته در برخی خودرو ها برای چرخ های جلو و عقب چراغ های هشدار دهنده جداگانه تعبیه شده اند. این امر به دلیل راحتی کار برای راننده است. به طور معمول وجود سنسور در بعضی از لنت ها مزیتی محسوب می شود که با هشدار در زمان اتمام لنت مانع آسیب رسیدن به دیسک می شود.

سر و صدا در سیستم ترمز

سر و صدا در سیستم ترمز از دیگر علائم های هشدار دهنده اتمام لنت در خودرو است که باید به آن توجه نمود. ساییده شدن قسمت فلزی لنت ها به دیسک ها دارای صدایی واقعا آزار دهنده می باشد که برای هر راننده ای ناخوشایند است.

در هر زمانی که راننده این صدا را بشنود باید بلافاصله نسبت به تعویض به موقع لنت ها اقدامات لازم را انجام دهد، چرا که هر گونه غفلت و اهمال در این کار موجب آسیب رسیدن به سیتم ترمز و علی الخصوص دیسک ها می شود.

البته پیامد بد دیگری نیز این کار دارد و اینکه اگر به موقع برای تعویض اقدام نشود هر آن امکان دارد راننده پا به ترمز ببرد و ترمز به دلیل اتمام لنت عمل نکند باعث وارد شدن خسارات چه بسا جبران ناپذیری شود.

لنت ترمز خودرو چیست؟

لنت ترمز خودرو در بسیاری از خودرو های سواری، موتورسیکلت ها و ماشین سنگین ها از قسمت های متفاوت و گوناگونی تشکیل شده است که باعث می شود راننده صرفاَ یک نیروی فیزیکی باشد و تمامی کارهای مربوط به توقف ماشین به عهده لنت ترمز باشد.

لنت ترمز خودرو یکی از مهمترین قسمت های یک ماشین و خاصتاَ سیستم ترمز می باشد. لنت ها با عنایت به اینکه به روتر ها برخورد می کنند، باعث ایجاد اصطکاک در خودرو و نهایتا بر اثر فشار وارده به آن خودرو را متوقف می کنند.

عملکرد لنت ترمز خودرو

با اختراع خودرو نیاز های بشر رو به تکامل گرایی و این تکامل زمانی به اوج خود رسید که خودرو های ساخت بشر دارای امکانات گسترده تری شدند، با عنایت به اینکه جاده ها به سرعت توسعه یافتند، نیاز به لنت ترمز خودرو به یکی از موضوعات اساسی تبدیل شد.

این مسئله لزوم خرید لنت ترمز خودرو با کیفیت اصلی را تاکید می کند که رانندگان باید به آن با حساسیت زیاد نگاه کنند. صفحه دیسک که به وسیله پیچ و مهره هایی به چرخ خودرو ها متصل شده اند با اصطکاک به وجود آمده حرکت آنها کندتر و تندتر می شود و نهایتاَ باعث متوقف شدن چرخ و خودرو می شود.

سوای اینکه لنت ها دارای وظایف چندان پیچیده ای نمی باشند، اما در بسیاری از مواقع به آن توجه لازم را ندارند. لنت ها با توجه به اینکه کل فشار سنگینی ماشین و چرخ ها را هنگام ترمز کردن متحمل می شوند باید از جنس بسیار خوبی نیز برخوردار باشند.

مواد تشکیل دهنده لنت ماشین

استفاده از آزبست در تولید لنت ترمز خودرو در سالیان دور از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. یکی از دلایلی که باعث شده بود این ماده را برای تولید لنت برگزینند، مقاومت زیاد در برابر گرما بود. بر این اساس اصطکاک کم نظیر لنت با روتر چرخ ها با عث تولید گرمای فرسایشی می شد که آزبست می توانست تا حدود زیادی جلوی این فعل و انفعالات را بگیرد.

البته در کنار مزایای آزبست، این ماده یک عیب بسیار بزرگ نیز دارد و عیب آن در میزان غباری است که در زمان اصطکاک با صفحه دیسک تولید می کند که برای سلامتی افراد مضر می باشد. این حجم غبار تولیدی از آن باعث شد که تولید کنندگان لنت از مواد دیگری به جای آن بهره بگیرند که هم بی ضرر باشد و هم کارایی بهتری نسبت به آن داشته باشد.

در حال حاضر لنت ترمز خودرو از موادی ساخته و روانه بازار می شوند که دارای سلامت زیست محیطی می باشند و هیچگونه ضرری برای سلامت افراد ندارند. از شیشه و لاستیک و رزین در ساخت این گونه مواد آلی برای تولید لنت ها استفاده می شود.

کاربرد کولار در لنت ها

دلیل استفاده از مواد طبیعی ذکر شده در بالا، میزان تحمل گرما است. یکی دیگر از موادی که در لنت های ترمز کاربرد دارد کولار است. یکی از مهمترین و بزرگترین مزیت های لنت های کولار و آلی در سلامت آنها است و همچنین در زمان ساییدگی و تولید غبار هیچ گونه آسیبی را متوجه فرد نمی کند و البته ساخت آنها هم به سهولت امکان پذیر می باشد.

برخی عملیات ها که بر روی لنت ترمز ماشین انجام می شود

در برخی از لنت ترمز خودروها عملیاتی را بر روی شکل ظاهری و ساختار آنها انجام می دهند که در ذیل به تعدادی ازآنها و دلایل توجیهی آنها اشاره ای خواهیم انداخت.

اولین مورد ایجاد به وجود آوردن شیار بر روی لنت است که به دلیل اینکه در هنگام اصطکاک غبار تولیدی از روتر و لنت خارج شود و مزاحمتی برای عملیات ترمز گیری ایجاد نشود این کار را انجام می دهند. با گردش هوای بیرون به داخل لنت و در نتیجه سرد شدن آن باعث می شود که به مراتب از ساییدگی کمتری برخوردار شوند و کارایی بهتری داشته باشند.

ساب دادن لبه های لنت ترمز یکی دیگر از کارهایی است که معمولا کارخانجات لنت سازی آن را اعمال می کنند. این کار به دلیل اینکه حاشیه های لنت ها امکان دارد باعث ایجاد سر و صدا و نیز عدم ایجاد اصطکاک کافی شود، می تواند عیب بزرگی برای آن محسوب شود. بر همین اساس با ایجاد پخ بر حاشیه  آنها فشار حداکثری بر روتر ها را تثبیت می کنند و تعادل را در سیستم ترمز خودرو به وجود می آورند.

آدرس : دفتر مرکزی: کرج – جاده ملارد – پایین تر از پل ارتش – پلاک 45

تلفن ثابت : 02636548861

تلفن همراه : 09354250473